makelaar.hypotheek-actueel.nl
Financiƫle informatie, links en rekenmodules
dinsdag 09 juni 2026

Update: Aegon doet emissie voor afbetalen staatssteun

Aegon geeft voor zo'n 1 miljard euro uit aan gewone aandelen om de staatssteun af te betalen, meldt Aegon met de jaarcijfers. In het vierde kwartaal presteerde de verzekeraar in lijn met de verwachtingen van analisten.

Aandelen Aegon gaan op het Damrak onderuit na het bekendmaken van de kwartaalcijfers en een aandelenuitgifte bedoeld om de staatssteun af te betalen. De verzekeraar geeft met een accelerated bookbuilding 173,6 miljoen gewone aandelen uit. Omgerekend naar de slotkoers van woensdag betekent dat dat de verzekeraar zo’n 940 miljoen euro ophaalt.


Een accelerated bookbuilding is een versnelde emissie waarbij aandelen worden uitgeven onder institutionele beleggers die direct betrokken zijn bij de pricing van de stukken. Een dergelijke emissie duurt minder dan een dag tot enkele dagen.


Staatssteun en dividend

Aegon wil de opbrengst van de emissie, die overeenkomt met 10 procent van het kapitaal, gebruiken om de resterende staatssteun van 1,5 miljard euro plus de boete van 750 miljoen euro af te betalen. De Nederlandsche Bank is akkoord gegaan met de terugkoop van de eerste 750 miljoen euro aan Tier 1 Effecten. CEO Alex Wynaendts zei in een commentaar dat de emissie Aegon in staat stelt voor juni 2011 het resterende bedrag terug te betalen aan de overheid en voor eind 2012 een kernkapitaal ratio te hebben van 75 procent.

Aegon is met een partij in gesprek voor de verkoop van Transamerica RE, de Amerikaanse herverzekeringsactiviteiten. Het onderdeel heeft een waarde van 1,6 miljard euro, maar analisten verwachten dat de verkoop minder dan dat zal opleveren. Reuters meldde in oktober dat het Franse Scor en Reinsurance Group of America in de race zijn voor het onderdeel van Aegon.


Als gevolg van het afbetalen van de staat wil Aegon in mei 2012 een dividend van 10 eurocent per gewoon aandeel uitkeren over de tweede helft van 2011.


Emissie

Volgens analisten komt de emissie niet als onverwacht. De omvang is daarentegen groter dan waarop was gerekend. Benoit Petrarque, een analist bij Kepler Capital Markets, schrijft in een note dat hij gerekend op een emissie van minstens 1 miljard euro. Albert Ploegh, een analist bij ING, schatte de omvang van de emissie op 600 miljoen euro.

“Dat er een emissie zou komen, dat was bekend,” zegt Cees Smit van Today’s Brokers. Smit stelt dat de omvang van de uitgifte sommigen heeft verrast. Hij vindt daarnaast de timing van de emissie “ongelukkig,” gezien de hoge olieprijs, de onrust in het Midden-Oosten en Noord-Afrika en de correctie op aandelenmarkten. “De emissie valt in een nerveuze markt,” zegt Smit. Niettemin vindt de broker het koersverlies meevallend. Het aandeel Aegon levert rond het middaguur 4,4 procent in op 5,21 euro.


Kwartaalcijfers in lijn

Aegon presteerde in het vierde kwartaal in lijn, blijkt uit een consensusverwachting opgesteld door ABM Financial News. Het onderliggende resultaat voor belasting steeg tot 489 van 478 miljoen euro (consensus 498 miljoen euro). In de VS steeg het resultaat tot 406 miljoen euro vanwege hogere vergoedingen dankzij groei in pensioenen en variabele lijfrentes. Dat maakt lager resultaat uit spread activiteiten meer dan goed. Het resultaat in Nederland liep terug tot 87 miljoen euro vanwege afnemende beleggingsinkomsten en lagere sterfteresultaten. In het Verenigd Koninkrijk leed de verzekeraar een verlies van 6 miljoen euro.


Afwaarderingen kwamen hoger dan verwacht uit op 133 miljoen euro (consensus 92 miljoen euro). De verliezen hingen vooral samen met verliezen op effecten gerelateerd aan de Amerikaanse huizenmarkt, hypotheekleningen aan bedrijven in de VS en Ierse banken. Aegon moest een verlies nemen van 258 miljoen euro vanwege de afbouw van de BOLI/COLI activiteiten in de VS. Een BOLI/COLI is een polis om emolumenten van werknemers te verzekeren.


De nettowinst viel terug tot 318 van 393 miljoen euro (consensus 313 miljoen euro). De bottom line stoelde voornamelijk op 255 miljoen euro winst op beleggingen. De solvabiliteit, de capaciteit om verliezen op te vangen, van het bedrijf bedroeg 198 procent.


Aegon bouwde de bloostelling aan schulden van Zuid-Europese landen af van 1,5 naar 1,1 miljard euro.


Doelstellingen

Aegon heeft zich als doel gesteld dat het onderliggende resultaat voor belasting jaarlijks met 7 tot 10 procent moet groei. Het rendement op eigen vermogen moet op middellange termijn 10 tot 12 procent zijn. Activiteiten op basis van een vergoeding moeten in 2015 30 tot 35 procent van het onderliggende resultaat voor belasting uitmaken.

Voor u geselecteerd uit de media:
Hoe weet je dat je niet te veel voor een woning betaalt? Volg De Gouden Tips voor het kopen van een woning
De Gouden Aankooptips! Hoe weet je dat je niet te veel voor een woning betaalt? Volg De Gouden Tips voor het kopen van een woning